Pielgrzymka do Gruzji i Armenii - program

Nasze pielgrzymki – wycieczki mają charakter religijny w pełnym tego słowa znaczeniu. Tego rodzaju pielgrzymki dają niezapomniane przeżycia religijne i krajoznawcze. Zapraszamy i życzymy miłego z nami pielgrzymowania !!

Data:

-
/

Cena: 1500 PLN + 980 €

Termin minął

Śladami chrześcijaństwa w Gruzji i Armenii - 12 dni 

DZIEŃ I 

Spotkanie w Rzeszowie - przejazd autokarem na lotnisko Chopina w Warszawie. Wylot do Tibilisi.

DZIEŃ II

Przylot do  Tbilisi - o 4:05 – transfer, zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek, późniejsze śniadanie, wyjazd na zwiedzanie starego miasta (Most pokoju, stare miasto, dzielnica Łaźni, wjazd na wzgórze Sololaki z widokiem na panoramę stolicy). Wieczorna powitalna obiadokolacja z winem w Tbilisi i powrót do hotelu.

DZIEŃ III 

Dzień poświęcony urokom i architekturze stolicy Gruzji – Tbilisi. Po śniadaniu udamy się do centrum miasta na zwiedzanie. Miasto uważane jest za jedno z najstarszych w regionie – początki osadnictwa określa się na przełom IV i III tysiąclecia p.n.e. W czasie naszego pobytu w stolicy Gruzji zobaczymy m. in. : sławną świątynię Metechi, katedrę Sioni oraz carskie łaźnie siarkowe - banie. Czeka nas również przejazd kolejką linową na wzgórze Sololaki, gdzie oprócz niesamowitej panoramy miasta, zobaczymy sławny posąg Matki Gruzji. Nie zabraknie również wizyty na wzgórzu św. Eliasza, gdzie znajduje się zjawiskowy sobór katedralny pw. Świętej Trójcy - siedziba Katolikosa, patriarchy Gruzji. Jest to najważniejszy, największy i najwyższy obiekt sakralny w Gruzji. Powrót do hotelu i chwila czasu wolnego, następnie wystawna obiadokolacja w postaci gruzińskiej supry, z pokazem tańców narodowych i śpiewu gruzińskiego.

Dzień IV 

Zaraz po śniadaniu udamy się w trasę sławną Gruzińską Drogę Wojenną. Historyczna trasa prowadząca pośród zjawiskowych szczytów Kaukazu wykorzystywana była już w czasach starożytnych, aktualnie służy tranzytowi pomiędzy Tbilisi w Gruzji a Władykaukazem w Rosji. Na trasie zobaczymy kilka sławnych miejsc, w tym twierdzę Ananuri oraz ośrodek narciarski Gudauri. Najwyższym punktem drogi jest Przełęcz Krzyżowa znajdująca się na wysokości ponad 2370m.n.p.m. Po przyjeździe do sławnej miejscowości Stepancminda, czeka nas wjazd pojazdami 4x4 na wzgórze Gergeti, gdzie znajduje się znana cerkiew Cminda Sameba. Zapierający dech w piersiach widok okolicznych gór i szczytu Kazbek (5033 m n.p.m.). Droga powrotna do Tbilisi. Tradycyjna obiadokolacja z winem w restauracji. Powrót do obiektu na nocleg.

Dzień V 

Dzień dedykowany odkrywaniu regionu Kachetia – kolebki światowego winiarstwa. Po śniadaniu skierujemy się do Sighnaghi, gruzińskiego miasteczka miłości usytuowanego na wzgórzu roztaczającym widok na piękną dolinę Alazani. Odwiedzimy klasztor Bodbe - miejsce pochówku św. Nino – patronki Gruzji, która nawróciła kraj na chrześcijaństwo w IV w. Kolejnym wartym uwagi zabytkiem jest zespół klasztorny Alawerdi, datowany na XI wieku. Jest on niezwykle znaczącym obiektem sakralnym regionu oraz drugim najwyższym w całej Gruzji. Był to niegdyś najważniejszy kościół w Kachetii, a obecnie – pomimo swojego wieku – jest to drugi najwyższy budynek sakralny Gruzji. Odwiedzając Kachetię nie zabraknie  okazji do degustacji wyśmienitego lokalnego wina jak i pysznych czurczcheli –produkowanych z orzechów oraz soku z winogron. Powrót do Tbilisi. Obiadokolacja i nocleg w Tbilisi.

Dzień VI 

Zaraz po śniadaniu czeka nas przejazd w kierunku Armenii. Po przekroczeniu granicy udamy się w okolicę prowincji Lorri, odwiedzając dwa sławne monastyry Haghpat oraz Sanahin. Obydwa zabytki, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, wzniesione zostały u rozkwitu panowania dynastii Bagratydów (X w.). Następnie odwiedzimy drugie co do wielkości jezioro górskie na świecie - Sewan, na wysokości 1900 m. n.p.m. Nad brzegiem zbiornika podziwiać można Sewanawank - „Czarny klasztor” wzniesiony w IX w. – znane miejsce banicji okolicznej arystokracji. Obiekt jest obecnie znanym miejscem zaślubin. Po chwili wytchnienia od podróży udamy się do stolicy Armenii, miasta Erywań. Dzień zakończymy wspólną obiadokolacją w restauracji. Nocleg w Erywaniu.

Dzień VII 

Śniadanie, po którym czeka nas kolejny dzień przygód. Pierwszą atrakcją, którą odwiedzimy będzie „Klasztor Świętej Włóczni” – Geghard. Zgodnie z podaniami jest to miejsce przechowania Włóczni Przeznaczenia, artefaktu którym rzymski setnik przebił bok Chrystusa. Historia świątyni związana jest z św. Grzegorzem Oświecicielem i sięga początków chrześcijaństwa w regionie (rok 301 n.e.). Kolejnym miejscem, które odwiedzimy będzie Mitra – sławna antyczna świątynia z I w. n.e. Obiekt jest unikalnym zabytkiem w całym regionie zakaukaskim. Udamy się następnie na południe, w kierunku klasztoru Khor Virap, ulokowanego w cieniu biblijnej góry Ararat (5137 m. n.p.m.). Jest to miejsce przyjęcia chrześcijaństwa przez władcę Armenii, związane z wieloma lokalnymi legendami. To tu Noe, zasadził podobno pierwszą winorośl. Powrócimy do Erywania, gdzie odwiedzimy plac Republiki znany z „Grających Fontann” oraz budynek Opery. Wieczorna obiadokolacja i nocleg w Erywaniu.

Dzień VIII 

Śniadanie, po którym udamy się do Vagharshapat (Eczmiadzyn) – centrum kultu Apostolskiego jak również historyczna siedziba zwierzchników Kościoła Ormiańskiego – katolikosów. Odwiedzimy najważniejszą budowlę sakralną w Armenii, katedrę wybudowaną przez Grzegorza Oświeciciela. Dla zainteresowanych historią i kulturą regionu opcjonalna możliwość odwiedzin w muzeum. Odwiedzimy również Zwartnoc – ruiny wczesnośredniowiecznej katedry oraz pałacu katolikosa, wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. Droga powrotna do stolicy Gruzji -  Tbilisi. Nocleg i obiadokolacja w Tbilisi.

Dzień IX  

Późniejsze śniadanie (niech goście odpoczną), wyjazd do Mcchety. Odwiedzimy dawną stolicę Gruzji Mcchetę oraz piękną katedrę Svetit Skhoveli. Z miejscem związane jest wiele podań i legend dotyczących działalności i misji św. Nino. Następnie udamy się do zjawiskowego monastyru Jvari (oryginalna, niezmieniona budowla pochodzi z VI w.), górującego nad zjawiskowym rozlewiskiem dwóch rzek – Kury i Aragwy. Odwiedzimy również klasztor św. Nino. Powrót do Tbilisi, gdzie odwiedzimy kościół katolicki pod wezwaniem św.Piotra i Pawła. Następnie udamy się do restauracji - obiadokolacja z winem. Czas wolny. Nocleg w Tbilisi.

Dzień X  

Tego dnia czeka nas dłuższy odcinek trasy do Kobuleti. Wyruszamy zaraz po śniadaniu. Po drodze odwiedzimy miasto Gori, w okolicach któego znajduje się starożytne skalne miasto Uplisciche (Twierdza Pana), datowane na 6 w. p.n.e. Następnie udamy się w okolice miasta Kutaisi, gdzie zwiedzimy zjawiskową jaskinię Prometeusza. W tym magicznym miejscu podziewać będziemy fascynującą grę świateł na naciekach skalnych, uformowanych w interesujące kształty i wzory. Jaskinia jest jednym z najciekawszych pomników przyrody w całej Gruzji. Kilkugodzinną podróż zakończymy nad brzegiem Morza Czarnego, w spokojnej miejscowości Kobuleti. Udamy się na wieczorną wspólną obiadokolację z winem, następnie czeka nas kilka chwil; odpoczynku nad brzegiem morza. Nocleg w Kobuleti.

Dzień XI

Śniadanie, po którym planowany jest czas wolny nad morzem do godzin popołudniowych. Zasłużony odpoczynek po trudach kilkudniowej podróży. Późniejszym popołudniem udamy się na wieczorny wyjazd do „Perły Morza Czarnego” – Batumi. Odwiedzimy siedmiokilometrową promenadę usytuowaną nad brzegiem morza oraz miejsca takie jak słynna wieża alfabetu gruzińskiego, wieża Czaczy oraz tańczące fontanny. Czas wolny na samodzielne zwiedzie lub relaks nad brzegiem morza. Wieczorną porą czeka nas okazja podziwiania widoku wielokolorowego podświetlonego miasta, następnie zaś udamy się na pożegnalną obiadokolację.

Dzień XII

Po pełnym przygód, pobycie w Gruzji i Armenii - udamy się w drogę na lotnisko do Tbilisi. Pożegnanie z krainą wina i wylot o 04:55  do Polski. Planowany przylot do Warszawy o godzinie 6:40 czasu miejscowego – przejazd autokarem do Rzeszowa. Zakończenie pielgrzymki.

Koszt : 1500 zł + 980 euro

cena przy min. 45 uczestnikach

Godziny wylotów mogą ulec zmianie. Ostateczne godziny będą podane 30 dni przed wylotem.

W cenę pakietu wchodzi:

- pełna obsługa biura w trakcie trwania wyjazdu;

- zakwaterowanie w standardzie 3*** - pokoje TWIN/DOUBLE z łazienką - dobre, sprawdzone obiekty;

- wyżywienie HB w postaci obfitych śniadań i obiadokolacji z trunkami regionalnymi i napojami (obiadokolacje w postaci bogatego, obfitego bufetu z kilkoma daniami);

- pełna usługa transportowa klimatyzowanym autokarem;

- obsługę polskojęzycznego przewodnika z systemem tour guide;

- wejścia do wszystkich wyszczególnionych w planie atrakcji;

- pełen wrażeń wjazd samochodami 4x4 na wzgórze Gergetii (Cminda Sameba);

- degustacja lokalnych win w winnicach Kachetii oraz degustacje innych regionalnych trunków;

- wystawna obiadokolacja w postaci gruzińskiej Supry, z pokazem tańców narodowych i śpiewu;

-  przelot samolotem: Warszawa  – Tibilisi  - Warszawa

– ubezpieczenie KL i NNW,

– ubezpieczenie KL choroby przewlekłe,

- opłata obowiązkowa na Turystczny Fundusz Gwarancyjny;

- transfer z i na lotnisko w Polsce.

Organizator ponosi odpowiedzialność za własne usługi i świadczenia, zastrzega sobie możliwość zmiany programu i kosztów, terminu bądź odwołania pielgrzymki z przyczyn niezależnych od organizatora, tj. w przypadku braku odpowiedniej liczby uczestników, zmiany przepisów, działania siły wyższej.

UWAGA! Żaden hotel na świecie nie odpowiada za pozostawione w pokoju hotelowym dokumenty, pieniądze i kosztowności. Zalecamy korzystanie z sejfu (recepcja).             

Ubezpieczenie: Polisa obejmuje zwrot kosztów następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów ich leczenia za granicą oraz utraty bagażu.

Zachęcamy w własnym zakresie, do skorzystania z możliwości ubezpieczenia  kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej z przyczyn niezależnych / losowych od uczestnika – kontakt AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A. beata.gaweda@axa.pl; tel. +48 12 376 97 10; kom. + 48 662 190 749; fax. + 48 12 376 97 06

Inne losowe pielgrzymki