Pielgrzymka do Gruzji i Armenii - 16-27.09.2019

Nasze pielgrzymki – wycieczki mają charakter religijny w pełnym tego słowa znaczeniu. Tego rodzaju pielgrzymki dają niezapomniane przeżycia religijne i krajoznawcze. Zapraszamy i życzymy miłego z nami pielgrzymowania !!

Data:

-
/

Cena: 1500 PLN + 980 €

Cena obliczona przy grupie min 42 osób, przy grupie
poniżej 42 osób cena ulegnie ponownej kalkulacji.

Zapisz się na pielgrzymkę!

Program pielgrzymki Gruzja i Armenia 11 dni w terminie

DZIEŃ I -16/17.09.2019

Spotkanie o 14:00 w Tarnowie i wyjazd autokarem na lotnisku Chopina w Warszawie. Wylot o 22:25 (LO723) - przylot do  Tbilisi- o 4:05 – transfer, zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek, późniejsze śniadanie, wyjazd na zwiedzanie starego miasta (Most pokoju, stare miasto, dzielnica Łaźni, wjazd na wzgórze Sololaki z widokiem na panoramę stolicy). Wieczorna powitalna obiadokolacja z winem w Tbilisi i powrót do hotelu.

DZIEŃ II -18.09.2019

Dzień poświęcony urokom i architekturze stolicy Gruzji – Tbilisi. Po śniadaniu udamy się do centrum miasta na zwiedzanie. Miasto uważane jest za jedno z najstarszych w regionie – początki osadnictwa określa się na przełom IV i III tysiąclecia p.n.e. W czasie naszego pobytu w stolicy Gruzji zobaczymy m. in. : sławną świątynię Metechi, katedrę Sioni oraz carskie łaźnie siarkowe - banie. Czeka nas również przejazd kolejką linową na wzgórze Sololaki, gdzie oprócz niesamowitej panoramy miasta, zobaczymy sławny posąg Matki Gruzji. Nie zabraknie również wizyty na wzgórzu św. Eliasza, gdzie znajduje się zjawiskowy sobór katedralny pw. Świętej Trójcy - siedziba Katolikosa, patriarchy Gruzji. Jest to najważniejszy, największy i najwyższy obiekt sakralny w Gruzji. Powrót do hotelu i chwila czasu wolnego, następnie wystawna obiadokolacja w postaci gruzińskiej supry, z pokazem tańców narodowych i śpiewu gruzińskiego.

Dzień III -19.09.2019

Zaraz po śniadaniu udamy się w trasę sławną Gruzińską Drogę Wojenną. Historyczna trasa prowadząca pośród zjawiskowych szczytów Kaukazu wykorzystywana była już w czasach starożytnych, aktualnie służy tranzytowi pomiędzy Tbilisi w Gruzji a Władykaukazem w Rosji. Na trasie zobaczymy kilka sławnych miejsc, w tym twierdzę Ananuri oraz ośrodek narciarski Gudauri. Najwyższym punktem drogi jest Przełęcz Krzyżowa znajdująca się na wysokości ponad 2370m.n.p.m. Po przyjeździe do sławnej miejscowości Stepancminda, czeka nas wjazd pojazdami 4x4 na wzgórze Gergeti, gdzie znajduje się znana cerkiew Cminda Sameba. Zapierający dech w piersiach widok okolicznych gór i szczytu Kazbek (5033 m n.p.m.). Droga powrotna do Tbilisi. Tradycyjna obiadokolacja z winem w restauracji. Powrót do obiektu na nocleg.

Dzień IV -20.09.2019

Dzień dedykowany odkrywaniu regionu Kachetia – kolebki światowego winiarstwa. Po śniadaniu skierujemy się do Sighnaghi, gruzińskiego miasteczka miłości usytuowanego na wzgórzu roztaczającym widok na piękną dolinę Alazani. Odwiedzimy klasztor Bodbe - miejsce pochówku św. Nino – patronki Gruzji, która nawróciła kraj na chrześcijaństwo w IV w. Kolejnym wartym uwagi zabytkiem jest zespół klasztorny Alawerdi, datowany na XI wieku. Jest on niezwykle znaczącym obiektem sakralnym regionu oraz drugim najwyższym w całej Gruzji. Był to niegdyś najważniejszy kościół w Kachetii, a obecnie – pomimo swojego wieku – jest to drugi najwyższy budynek sakralny Gruzji. Odwiedzając Kachetię nie zabraknie  okazji do degustacji wyśmienitego lokalnego wina jak i pysznych czurczcheli –produkowanych z orzechów oraz soku z winogron. Powrót do Tbilisi. Obiadokolacja i nocleg w Tbilisi.

Dzień V -21.09.2019

Zaraz po śniadaniu czeka nas przejazd w kierunku Armenii. Po przekroczeniu granicy udamy się w okolicę prowincji Lorri, odwiedzając dwa sławne monastyry Haghpat oraz Sanahin. Obydwa zabytki, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, wzniesione zostały u rozkwitu panowania dynastii Bagratydów (X w.). Następnie odwiedzimy drugie co do wielkości jezioro górskie na świecie - Sewan, na wysokości 1900 m. n.p.m. Nad brzegiem zbiornika podziwiać można Sewanawank - „Czarny klasztor” wzniesiony w IX w. – znane miejsce banicji okolicznej arystokracji. Obiekt jest obecnie znanym miejscem zaślubin. Po chwili wytchnienia od podróży udamy się do stolicy Armenii, miasta Erywań. Dzień zakończymy wspólną obiadokolacją w restauracji. Nocleg w Erywaniu.

Dzień VI -22.09.2019

Śniadanie, po którym czeka nas kolejny dzień przygód. Pierwszą atrakcją, którą odwiedzimy będzie „Klasztor Świętej Włóczni” – Geghard. Zgodnie z podaniami jest to miejsce przechowania Włóczni Przeznaczenia, artefaktu którym rzymski setnik przebił bok Chrystusa. Historia świątyni związana jest z św. Grzegorzem Oświecicielem i sięga początków chrześcijaństwa w regionie (rok 301 n.e.). Kolejnym miejscem, które odwiedzimy będzie Mitra – sławna antyczna świątynia z I w. n.e. Obiekt jest unikalnym zabytkiem w całym regionie zakaukaskim. Udamy się następnie na południe, w kierunku klasztoru Khor Virap, ulokowanego w cieniu biblijnej góry Ararat (5137 m. n.p.m.). Jest to miejsce przyjęcia chrześcijaństwa przez władcę Armenii, związane z wieloma lokalnymi legendami. To tu Noe, zasadził podobno pierwszą winorośl. Powrócimy do Erywania, gdzie odwiedzimy plac Republiki znany z „Grających Fontann” oraz budynek Opery. Wieczorna obiadokolacja i nocleg w Erywaniu.

Dzień VII  -23.09.2019

Śniadanie, po którym udamy się do Vagharshapat (Eczmiadzyn) – centrum kultu Apostolskiego jak również historyczna siedziba zwierzchników Kościoła Ormiańskiego – katolikosów. Odwiedzimy najważniejszą budowlę sakralną w Armenii, katedrę wybudowaną przez Grzegorza Oświeciciela. Dla zainteresowanych historią i kulturą regionu opcjonalna możliwość odwiedzin w muzeum. Odwiedzimy również Zwartnoc – ruiny wczesnośredniowiecznej katedry oraz pałacu katolikosa, wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. Droga powrotna do stolicy Gruzji -  Tbilisi. Nocleg i obiadokolacja w Tbilisi.

Dzień VIII  -24.09.2019

Późniejsze śniadanie (niech goście odpoczną), wyjazd do Mcchety. Odwiedzimy dawną stolicę Gruzji Mcchetę oraz piękną katedrę Svetit Skhoveli. Z miejscem związane jest wiele podań i legend dotyczących działalności i misji św. Nino. Następnie udamy się do zjawiskowego monastyru Jvari (oryginalna, niezmieniona budowla pochodzi z VI w.), górującego nad zjawiskowym rozlewiskiem dwóch rzek – Kury i Aragwy. Odwiedzimy również klasztor św. Nino. Powrót do Tbilisi, gdzie odwiedzimy kościół katolicki pod wezwaniem św.Piotra i Pawła. Następnie udamy się do restauracji - obiadokolacja z winem. Czas wolny. Nocleg w Tbilisi.
 

Dzień IX  -25.09.2019

Tego dnia czeka nas dłuższy odcinek trasy do Kobuleti. Wyruszamy zaraz po śniadaniu. Po drodze odwiedzimy miasto Gori, w okolicach któego znajduje się starożytne skalne miasto Uplisciche (Twierdza Pana), datowane na 6 w. p.n.e. Następnie udamy się w okolice miasta Kutaisi, gdzie zwiedzimy zjawiskową jaskinię Prometeusza. W tym magicznym miejscu podziewać będziemy fascynującą grę świateł na naciekach skalnych, uformowanych w interesujące kształty i wzory. Jaskinia jest jednym z najciekawszych pomników przyrody w całej Gruzji. Kilkugodzinną podróż zakończymy nad brzegiem Morza Czarnego, w spokojnej miejscowości Kobuleti. Udamy się na wieczorną wspólną obiadokolację z winem, następnie czeka nas kilka chwil; odpoczynku nad brzegiem morza. Nocleg w Kobuleti.

Dzień X -26.09.2019

Śniadanie, po którym planowany jest czas wolny nad morzem do godzin popołudniowych. Zasłużony odpoczynek po trudach kilkudniowej podróży. Późniejszym popołudniem udamy się na wieczorny wyjazd do „Perły Morza Czarnego” – Batumi. Odwiedzimy siedmiokilometrową promenadę usytuowaną nad brzegiem morza oraz miejsca takie jak słynna wieża alfabetu gruzińskiego, wieża Czaczy oraz tańczące fontanny. Czas wolny na samodzielne zwiedzie lub relaks nad brzegiem morza. Wieczorną porą czeka nas okazja podziwiania widoku wielokolorowego podświetlonego miasta, następnie zaś udamy się na pożegnalną obiadokolację.
 

Dzień XI - 27.09.2019

Po pełnym przygód, pobycie w Gruzji i Armenii - udamy się w drogę na lotnisko do Tbilisi. Pożegnanie z krainą wina i wylot o 04:55 (LO724) do Polski. Planowany przylot do Warszawy o godzinie 6:40 – przejazd autokarem do Tarnowa. Zakończenie pielgrzymki.

Inne losowe pielgrzymki